Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości jest najbardziej długotrwałą oraz najbardziej kosztowną egzekucją prowadzoną przez komornika. Celem dokonania  opisu i oszacowania nieruchomości wierzyciel musi wpłacić zaliczkę  na koszty biegłego na konto komornika, która następnie będzie zwrócona w przypadku sprzedaży na rzecz nabywcy.

Komornik na wniosek wierzyciela wszczyna  postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. Komornik nie może wstrzymać się ze wszczęciem postępowania, dokonaniem opisu i oszacowania czy licytowaniem nieruchomości. Wyjątkiem jest wniosek wierzyciela złożony u komornika z wnioskiem o zawieszenie, umorzenie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Jedynie wierzyciel jako dysponent postępowania oraz podmiot na rzecz którego należy spłacić zobowiązanie może zdecydować
o zakończeniu egzekucji z nieruchomości. Jedynie w przypadku  art. 981 kpc. komornik może umorzyć egzekucję z nieruchomości w przypadku uiszczenia należności wierzyciela wraz z kosztami przed ukończeniem przetargu.

Zgodnie z art. 948 kpc. oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły. Opis
 i oszacowanie ma termin ważności- jest to okres trzech lat. Po upływie tego czasu, na skutek nowej egzekucji, wierzyciel lub dłużnik może złożyć wniosek o dokonanie nowego opisu i oszacowania.
O terminie opisu i oszacowania komornik musi zawiadomić znanych mu uczestników. Dodatkowo komornik wzywa przez obwieszczenie umieszczone w  w budynku sądowym, lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) pozostałych uczestników oraz osoby, które roszczą sobie prawa względem tej nieruchomości. Opisu i oszacowania dokonuje biegły poprzez sporządzenie odpowiedniego operatu szacunkowego nieruchomości, który jest związany z protokołem opisu i oszacowania komornika.  Protokół szczegółowo wymienia: oznaczenie nieruchomości,  budowle i inne urządzenia,  przynależności; stwierdzone prawa, obciążenia; umowy ubezpieczenia; osoby, w których posiadaniu znajduje się nieruchomość,  sposób korzystania z nieruchomości przez dłużnika, oszacowanie
z podaniem jego podstaw; zgłoszone prawa do nieruchomości.

Komornik przed przystąpieniem do licytacji musi złożyć akta komornicze danej sprawy do sądu. Zgodnie z art. 953 kpc. komornik poprzez obwieszczenie publiczne zawiadamia: uczestników postępowania; organ gminy, urząd skarbowy, organ ubezpieczeń społęcznych.

Zgodnie z art. 955 kpc. obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Uwaga! Komornik nie umieszcza obwieszczeń na portlach typu gumtree, olx i inne tego typu portale.

Co możemy znaleźć na serwisie licytacje.komornik.pl?

 Jest to serwis internetowy Krajowej Rady Komorniczej i wiarygodne źródło poszukiwania informacji
o licytacjach komorniczych. Każdy komornik ma obowiązek umieszczenia obwieszczenia o licytacji na stronie serwisu. Możemy znaleźć interesujące nas licytacje nieruchomości, ruchomości a także egzekucję przez sprzedaż przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolnego a nawet egzekucję ze statków morskich.

Czy można nabyć nieruchomość z lokatorem ?

 Komornik zarówno w protokole opisu i oszacowania jak i w obwieszczeniu o licytacji wskazuje prawa  i obciążenia dotyczące danej nieruchomości. Informacje o tzw. prawie dożywocia możemy znaleźć również w dziale III księgi wieczystej nieruchomości. Teoretycznie więc istnieje możliwość nabycia takiej nieruchomości obciążonej dożywotnio.

Adwokat Aleksandra Szpiech

Scroll to Top