Często podczas udzielania porad prawnych, okazuje się, iż osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej wobec której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne nie podejmuje zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie z obawy o zajęcie całego świadczenia otrzymanego z tego tytułu przez komornika. Rzeczywiście jeszcze do niedawna dłużnicy osiągający dochód z tytułu umowy zlecenie nie byli chronieni.
Od 1 stycznia 2019 r. sytuacja prawna dłużników zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej uległa poprawie.
W celu ochrony należności przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych i zapewnienia minimum socjalnego dłużnikom, którzy otrzymują świadczenia powtarzające się znowelizowano przepisy dotyczące dokonywania potrąceń tych należności. Zgodnie z art. 833 § 21 kodeksu postępowania cywilnego przepisy art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę i art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.
Wyżej wskazany przepis prawa wprowadza taką samą ochronę wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie jak z tytułu umowy o pracę. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy art. 87 i art. 87 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.
Radca prawny Ewa Burzawa