Często kobiety korzystające z nieodpłatnej pomocy prawnej pytają o możliwość zmiany nazwiska dziecka na nazwisko rodowe matki w sytuacji, gdy jedynym opiekunem dziecka jest matka, biologiczny ojciec w ogóle nie interesuje się małoletnim dzieckiem i został pozbawiony władzy rodzicielskiej.
W świetle obowiązujących przepisów prawa zmiana nazwiska dziecka bez zgody drugiego rodzica jest możliwa. Kwestie związane ze zmianą nazwiska uregulowane są w Ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska ( Dz.U.2016.10 t.j.).
Zgodnie z art. 8 przywołanej ustawy zmiana nazwiska dziecka bez zgody drugiego rodzica jest możliwa w sytuacji, gdy nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje. Dodatkowo, w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka. W ostatnim przypadku zgodną wolę rodziców zastępuje prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
Co istotne, aby zmienić nazwisko dziecka, które ukończyło 13 lat potrzebna jest dodatkowo jego zgoda.
Zmiana nazwiska dziecka następuje w trybie administracyjnym. Wniosek o zmianę nazwiska składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego.
Decydując się na złożenie wniosku o zmianę nazwiska dziecka trzeba pamiętać o należytym uzasadnieniu wniosku. Zgodnie bowiem z art. 4 w/w ustawy zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Organ administracyjny rozpatrując każdą sprawę indywidualnie, bada czy wskazane przez wnioskodawcę powody są obiektywnie istotne.( por. W. M. Hrynicki, Ważne powody administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska, „Administracja. T.D.P.” 2010, nr 2(19), s. 66).
Radca Prawny Anna Burzawa