Ze spadkiem można postąpić na trzy sposoby: przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo odrzucić.
Należy pamiętać, że spadek nie zawsze musi powiększyć nasz majątek, czasem w skład spadku wchodzą same długi.
Przyjęcie spadku wprost, to przejęcie wszystkiego co się w spadku znajduje: wszelkich aktywów czyli tego co dziedziczymy na plus oraz wszelkich pasywów, czyli długów.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że dziedziczymy aktywa. Natomiast za długi spadkowe odpowiadamy w ten sposób, że wszelkie aktywa (to co nabywamy na plus) są sumowane i do tej wartości odpowiadamy za długi przed wierzycielami.
Bardzo istotne w praktyce jest to, że odpowiadamy przed wierzycielami, co prawda do wysokości odziedziczonych aktywów, jednak całym swoim majtkiem. Należy więc mieć na uwadze, że długi mogą być egzekwowane przez wierzycieli nie z tych przedmiotów, które otrzymaliśmy w spadku, ale również z naszego majątku.
Trzecim sposobem jest odrzucenie spadku. Osoba, która odrzuca spadek traktowana jest tak jakby nie dożyła otwarcia spadku, traci wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze spadku. Osoba taka chroni się przed odziedziczeniem długów, ale jeśli w spadku są również aktywa, to i ich nie odziedziczy.
Ważną kwestią przy odrzuceniu spadku jest to, że odrzucenie powoduje, iż spadek dziedziczą kolejne osoby czyli z reguły – w pierwszej kolejności nasze dzieci. Należy więc pamiętać, żeby spadek odrzucić również za dzieci, jeśli są one niepełnoletnie. W takim wypadku konieczna jest zgoda sądu opiekuńczego.
Na podjęcie działania w kwestii spadku mamy sześć miesięcy, od momentu kiedy dowiedzieliśmy się o tytule naszego powołania do spadku, czyli z reguły od momentu kiedy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy. Po tym czasie o naszych uprawnieniach decyduje ustawa. Jeśli spadkodawca umarł przed 18 października 2015 r. i nie wypowiedzieliśmy się w kwestii spadku, oznaczało to przyjęcie spadku wprost.
Od 18 października 2015 r. została wprowadzona zmiana przepisów prawa. Jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła w tej dacie lub później, brak złożenia oświadczenia powoduje, iż spadek nabywany jest z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli umiera ktoś z bliskiej rodziny, warto każdorazowo zbadać co wchodzi w skład spadku, a potem rozważyć jak ze spadkiem postąpić. Istotne, aby pamiętać o sześciomiesięcznym terminie, bowiem nasze milczenie w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku może być dla nas niekorzystne.
Adwokat Agnieszka Drzewiecka