Zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego w pozwie rozwodowym

Wiele osób szukających porad w sprawach o rozwód lub separację, nie wie o tym, że w tym postępowaniu można domagać się zabezpieczenia alimentów na czas trwania postępowania sądowego. Po co takie zabezpieczenie i jak to zrobić?

W postanowieniu o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego Sąd nakazuje zobowiązanemu  płacenie określonych sum pieniężnych  do czasu wydania wyroku na rzecz uprawnionego do alimentów, tu: małoletnim dzieciom/dziecku na ręce przedstawiciela ustawowego. Uprawniony do alimentów w ten uzyskuje środki finansowe dla realizacji swoich potrzeb już w trakcie postępowania sądowego. Dla strony postepowania rozwodowego, która sprawuje opiekę nad małoletnimi dziećmi stron lub sama jest uprawniona, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, tym bardzie że sąd rozpatruje taki wniosek niezwłocznie i jeśli chodzi o alimenty wniosek  jest wolny od opłaty sądowej. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia jest postanowienie zaskarżalnym, ale jego zażalenie nie wstrzymuje wykonalności postanowienia, to znaczy, że strona uprawniona może z niego korzystać pomimo to, że zobowiązany się z nim nie zgadza i podjął działania przeciw niemu.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego można zgłosić zarówno w pozwie rozwodowym, jako jeden z wniosków, jak i osobnym pismem już w trakcie postępowania sądowego. Pamiętać należy, że w przypadku rozwodu, jeżeli strony posiadają małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym musi orzec o świadczeniu alimentacyjnym na rzecz dzieci.  Jednak bardzo często alimenty są częścią bardziej skomplikowanego stanu faktycznego w sprawie, a co za tym idzie uzyskanie zabezpieczenia już na początku postępowania pozwala realizować potrzeby dzieci bez względu na czas trwania sprawy.

Wniosek o zabezpieczenia winien określać:

– sumę zabezpieczenia – suma tak nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, co wynika bezpośrednio z przepisu art., 731 kpc, a w praktyce oznacza , że kwota żądanego zabezpieczenia powinna być niższa niż kwota żądanych w pozwie alimentów;

– sposób spełnienia świadczenia – czyli termin i sposób uiszczania alimentów, podobnie jak przy wniosku o przyznanie alimentów;

– uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek – zależy od konkretnej sytuacji, jednak w przypadku alimentów dla małoletnich dzieci, skupić się należy na zapewnieniu dbałości o dobra materialne i prawidłowy rozwój dzieci.

Wydane przez sąd postanowienie opatrzone jest klauzulą wykonalności. Jeżeli zobowiązany wypełnia obowiązek nałożony na niego postanowienie zgodnie z jego zapisami, uznać można, że wniosek przyniósł oczekiwany skutek. Jeżeli natomiast pomimo wydanego postanowienia zobowiązany nie uiszcza ustalonych przez sąd kwot, postanowienie opatrzone klauzulą jest podstawą przeprowadzenia postepowania egzekucyjnego. Sąd nadaję klauzulę z urzędu i strona uprawniona nie musi występować o jej nadanie.

Wnioskiem o zabezpieczenie, jako formą tymczasowej ochrony finansowej może na także objąć roszczenia alimentacyjne nienarodzonego dziecka. Są to roszczenia przyszłe związane z ustaleniem ojcostwa.

Pamiętać należy, że zobowiązany z postanowienia może domagać się jego zmiany lub uchylenia jeżeli odpadnie lub zmieni się  przyczyna zabezpieczenia, czyli np. zmiana sytuacji finansowe, zdrowotnej i tp. stron.

W przypadki prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu, oddalenia powództwa albo umorzenia postępowania, zabezpieczenie upada.

r.pr. Małgorzata Żabińska

Scroll to Top