Podmioty uprawnione do żądania przeprowadzenia działu spadku

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie kwestia, jakie podmioty posiadają uprawnienie do złożenia wniosku o dział spadku. Na początku trzeba poświęcić kilka zdań samemu działowi spadku.

Problematyka działu spadku jest uregulowana w art. 1035-1046 Kodeksu cywilnego/k.c. W wyniku dziedziczenia, pomiędzy spadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego, który ustaje przez dział spadku. Dział spadku tworzy nową sytuację prawną, w wyniku której spadkobierca staje się wyłącznym podmiotem poszczególnych praw majątkowych, które do tego czasu były objęte wspólnością. Przedmiotem działu jest stan czynny spadku, czyli mówiąc prościej – aktywa.

Istnieją dwa sposoby dokonania działu: sądowy i umowny. W pierwszym przypadku to sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie ustala, na rzecz którego ze spadkobierców przypadną poszczególne przedmioty należące do spadku oraz zasądza spłaty na rzecz spadkobierców, którzy otrzymali majątek o niższej wartości niż pozostali spadkobiercy. W przypadku umowy o dział spadku to sami spadkobiercy decydują komu zostaną przyznane poszczególne składniki majątku spadkodawcy. Mamy tu do czynienia z umową, na mocy której następuje przeniesienie na poszczególnych spadkobierców praw majątkowych, które dotychczas były objęte wspólnością. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość – wówczas umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności całej umowy. Zasadniczą różnicą pomiędzy działem sądowym a umownym jest to, że w przypadku działu umownego można ograniczyć dział do części spadku. Z kolei w przypadku działu sądowego zasadą jest, iż dział dotyczy całości spadku. Warto nadmienić, iż sądem właściwym do złożenia wniosku o dział spadku jest sąd spadku (czyli sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy).

Poniżej zostaną opisane kategorie podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o przeprowadzenie działu spadku przez sąd.

  1. Spadkobiercy

Na początku warto wskazać, iż źródłem uprawnienia spadkobiercy do wystąpienia z żądaniem o dokonanie działu spadku a także do udziału w takim postępowaniu w charakterze uczestnika, jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, gdyż z tymi dokumentami ustawodawca związał domniemanie, że osoba, która uzyskała nabycie spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą (art. 1025 §2 k.c.). Z tego względu do wniosku o dział spadku należy załączyć jeden z wyżej wskazanych dokumentów. Trzeba jednak zauważyć, że spadkobierca składający wniosek o dział spadku nie musi w wyżej wymieniony sposób wykazywać swej legitymacji, jeżeli stwierdzenie spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, gdyż w takiej sytuacji stwierdzenia nabycia spadku dokonuje sąd w toku postępowania działowego (art. 681 k.p.c.; tak w Komentarzu do art. 1037 k.c. pod red. E. Gniewka, źródło: Legalis).

  1. Nabywca spadku

Z uwagi na to, iż w prawie spadkowym dopuszcza się zbycie przez spadkobiercę spadku, udziału w spadku w całości lub części możliwe jest wejście nabywcy spadku w prawa i obowiązki spadkobiercy (art. 1053 k.c.). W przypadku dokonania powyższej czynności nabywca spadku „wchodzi” w sytuację prawną spadkobiercy w drodze sukcesji generalnej co oznacza, iż przysługują mu względem spadku takie same prawa i obowiązki jak spadkobiercy. Z tego wynika, iż nabywcy będzie przysługiwało również uprawnienie do złożenia wniosku o dokonanie działu spadku.

  1. Spadkobierca nabywcy spadku

W przypadku śmierci nabywcy spadku przysługujące mu dotychczas uprawnienie do złożenia wniosku o przeprowadzenie działu spadku przechodzi na jego spadkobierców.

  1. Prokurator

Zgodnie z brzmieniem art. 7 k.p.c. prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Z powyższych względów może on również zainicjować postępowanie działowe.

  1. Rzecznik Praw Obywatelskich

Według art. 14 pkt 4 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich do ustawowych kompetencji tego organu należy żądanie wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych, jak również wzięcie udziału w każdym toczącym się już postępowaniu – na prawach przysługujących prokuratorowi. Skoro tak – Rzecznik również posiada uprawnienie do złożenia wniosku o przeprowadzenie działu spadku.

  1. Wierzyciel spadkobiercy

Wierzycielowi spadkobiercy co do zasady nie przyznaje się uprawnienia do udziału w postępowaniu o dział spadku, podkreślając, że jego sytuacja prawna jest w zasadzie podobna do sytuacji wierzyciela spadkodawcy, który nie może stać się uczestnikiem postępowania o dział spadku. Jedynie wyjątkowo wierzyciel spadkobiercy może wziąć udział w postępowaniu o dział spadku wówczas, gdy w trybie egzekucji z innych praw majątkowych zajmie prawo dłużnika do żądania działu majątku (art. 912 § 1 k.p.c.). Wskutek dokonanego przez komornika zajęcia praw wierzyciel uzyska legitymację do realizacji żądania działu majątku, co obejmuje również prawo spadkobiercy do żądania działu spadku.

Jeżeli zaś chodzi o umowny dział spadku stronami umowy mogą być:

  1. Wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi

Warto w tym miejscu nadmienić, iż osoby powołane do dziedziczenia z mocy ustawy lub testamentu nie zawsze są uprawnione do zawarcia umowy działowej. Okoliczności wyłączające sukcesję po spadkodawcy są następujące:

– odrzucenie spadku przez spadkobiercę (art. 1020 k.c.),

– uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia (art. 928 §2 k.c.),

– wyłączenie małżonka spadkodawcy od dziedziczenia, gdy spadkodawca wystąpił z uzasadnionym żądaniem o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy małżonka (art. 940 k.c.).

  1. Nabywca spadku lub udziału spadkowego
  2. Spadkobiercy nabywcy spadku lub udziału spadkowego
  3. Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną

Powyższe podmioty również mogą być spadkobiercami, a zatem również stronami umów o dział spadku. Gdyby jednak podmioty te utraciły byt prawny przed działem spadku, status strony w umowie o dział spadku należałoby przypisać ich następcom prawnym pod tytułem ogólnym.

  1. Syndyk lub zarządca działający w imieniu własnym, lecz na rzecz upadłego

W doktrynie przyjmuje się, iż w przypadku ogłoszenia upadłości spadkobiercy to nie on będzie stroną umowy lecz syndyk lub zarządca działający w imieniu własnym, choć na rzecz upadłego (zob. Komentarz do art. 1037 k.c. pod red. E. Gniewka oraz przywołana tam literatura; źródło: Legalis).

  1. Małżonek osoby powołanej do dziedziczenia (spadkobiercy).
Scroll to Top