Umowa dożywocia

Jednym z kolejnych  problemów  z którymi klienci przychodzą do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej  są umowy dożywocia . Nie zawsze   zbywca nieruchomości  wie  na czym umowa dożywocia polega, mimo podpisania aktu notarialnego  . Bywa też iż  notariusz nie wyjaśnia  znaczenia tego pojęcia.   Dożywotnik w dalszym ciągu  utrzymuje  nieruchomość i siebie .  Dowiaduje się z opóźnieniem na czym faktycznie  umowa dożywocia polega. Gdy chce wyegzekwować  wykonanie umowy  , poprzez  dostarczenie od nabywcy nieruchomości wyżywienia  , ubrania  , mieszkania , światła , odpowiedniej pomocy  ,  pielęgnacji w chorobie  zaczynają się problemy  .

Przeważnie umowa dożywocia  zawierana jest  pomiędzy osobami  które łączy  więź pokrewieństwa .Treść prawa dożywocia  oparta jest na przeświadczeniu że więzy pokrewieństwa , bliskości , wzajemnego zaufania stanowią podstawową gwarancję należytego wykonania  obopólnych praw i obowiązków  , stwarzających po stronie dożywotnika  poczucie  bezpieczeństwa w zakresie  zaspakajania jego   potrzeb życiowych , materialnych i  osobistych , a po stronie  nabywcy – świadomość zadośćuczynienia  oczekiwaniom zbywcy  oraz trwałego i swobodnego  korzystania z nieruchomości oraz rozporządzania nią.   Dopóki relacje pomiędzy  stronami umowy są dobre , poprawne  , wykonanie obowiązków  umownych  nie napotyka na trudności . Bardzo często  dobre  relacje  trwają krótko . Nabywca nieruchomości  jest szczęśliwym  właścicielem  , jest pewny swojego  i nie zamierza  respektować  umowy dożywocia . Osiągnął swój cel i robi wszystko by pozbyć się  dożywotnika .  Relacje przechodzą w wzajemną niechęć , a nawet w otwarty konflikt.  Bywa też iż nabywca  w stosunku do dożywotnika  zachowuje się agresywnie  , stosując przemoc słowną i fizyczną . Wówczas  zbywca nieruchomości  ( dożywotnik )   jest naszym klientem i z płaczem prosi o pomoc  . Jest  wykończony , oszukany , sfrustrowany.  Przeważnie są to osoby w podeszłym wieku , które  przenosząc własność  nieruchomość liczą  na pomoc  zobowiązanego   i zapewnienie spokoju w ostatnich latach swojego życia  .

Tłumaczymy iż Sąd  może  zmienić  treść umowy dożywocia   w sytuacji  kiedy relacje stron  są takie że nie można  wymagać od nich  by pozostawały  nadal w bezpośrednich  ze sobą  stycznościach . Nie jest też rzeczą obojętną z jakich przyczyn  doszło do powstania  złych  relacji pomiędzy stronami umowy dożywocia . Zmiana będzie polegała  na tym iż całość lub cześć  uprawnień dożywotnika  wynikających z umowy  zostanie zamieniona na rentę dożywotnią . Zmiana treści umowy  będzie wymagała przeprowadzenia rozprawy  ,  dopuszczenia dowodów ze świadków , czasami i opinii biegłego . na podstawie przeprowadzonego  postępowania dowodowego  Sąd ustali  na nowo prawa i obowiązki stron przyznając zbywcy rentę  w odpowiedniej wysokości .

Informujemy również iż jest możliwość  rozwiązania umowy dożywocia  , ale tylko w wyjątkowych przypadkach , bowiem  rozwiązanie umowy dożywocia skutkuje  zwrotem nieruchomości na rzecz  dożywotnika .  Rozwiązanie umowy dożywocia  jest możliwe  jedynie  gdy  nabywca nieruchomości  zachowuje się względem  dożywotnika szczególnie  nagannie  – agresywnie  ,  zachowanie nakierowane jest  na  dokuczanie dożywotnikowi  , naruszanie jego dóbr osobistych , jego nietykalności .   Wyjaśniamy też iż  jeżeli  dożywotnik  jest winien powstania  konfliktu  pomiędzy stronami umowy   , to  brak jest  podstawy do  rozwiązania umowy dożywocia  .

Zbywcy nieruchomości często zastraszani są  przez nabywców iż nieruchomość sprzedadzą ( jeżeli  np. dożywotnik nie odda im emerytury, renty ) , i w wyniku  sprzedaży ,  dożywotnik znajdzie się na ulicy.  Starsi ludzie  boją się takiej  sytuacji , wiec wyjaśniamy iż  zbycie nieruchomości obciążonej  dożywociem  powoduje  iż nabywca nieruchomości  wstępuje z mocy prawa  w dotychczasowy stosunek dożywocia  , staje się odpowiedzialny wobec dożywotnika rzeczowo i osobiście .

Nie spotykamy się z sytuacja odwrotną  tj. z sytuacją gdy dożywotnik utrudnia wykonanie umowy dożywocia , poprzez utrudnianie zobowiązanemu  jej wykonanie .  Jak zwykle   problem   staramy  się klientowi wytłumaczyć  i znaleźć właściwą drogę  postępowania .

Radca prawny Anna Kozłowska-Wentlandt


Scroll to Top