Ubezwłasnowolnienie

Częstym pytaniem kierowanym przez klientów jest wskazanie w jaki sposób mogą ograniczyć zdolność do czynności prawnych i tym samym zniwelować ich skutki w przypadku swoich bliskich, których możliwości podejmowania trafnych decyzji są ograniczone przez chorobę, alkoholizm, upośledzenie  i inne okoliczności.

Poniżej przedstawimy na czym polega różnica pomiędzy ubezwłasnowolnieniem całkowitym a częściowym.

Ubezwłasnowolnienie całkowite

W przypadku gdy osoba fizyczna nie jest w  stanie pokierować swoim postępowaniem w szczególności gdy jest to związane z chorobą psychiczną, alkoholizmem, narkomanią może zostać ubezwłasnowolniona całkowicie pod warunkiem, że ukończyła lat 13. Wówczas dla tej osoby ustanawiana jest opieka, chyba że przebywa pod opieką rodziców.

Skutkiem takiego ubezwłasnowolnienia jest fakt, że każda czynność jest nieważna.  Jeżeli jednak jest to umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących  sprawach. Staje się ona jednak nieważna jeśli pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

Ubezwłasnowolnienie częściowe

Przyczyny ustanowienia ubezwłasnowolnienia częściowego są takie same jak przy  ubezwłasnowolnieniu całkowitym z tą jedynie różnicą, iż stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego. Należy dla tej osoby ustanowić jedynie kuratelę, czyli potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

Do ważności czynności prawnych potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego osoby ograniczonej w zdolność prawną, chyba ze są to umowy zawierane w drobnych bieżących sprawach.  Gdyby jednak taka osoba uzyskała pełną zdolność do czynności prawnej to może sama taką czynność potwierdzić.

Gdyby jednak taka czynności nie została potwierdzona przez przedstawiciela ustawowego można wyznaczyć termin do jej potwierdzenia. Po jej upływie staje się wolna po bezskutecznym upływie tego terminu.

Osoba może również rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd rodzinny  z ważnych powodów ustanowi inaczej.

W zakresie przedmiotów pozostawionych do swobodnego użytku osoba taka uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które przedmiotów dotyczą.

Powyżej zostały przedstawione różnice pomiędzy ubezwłasnowolnieniem całkowitym a częściowym bazując głównie na przepisach Kodeksu Cywilnego.

adwokat Aleksandra Olech

Scroll to Top